ČOSIV na mezinárodním Summitu MTSS

domů / blog / ČOSIV na mezinárodním Summitu MTSS
ČOSIV na mezinárodním Summitu MTSS

Byli jsme vybráni organizačním týmem International Multi-tiered Systems of Supprorts Summit (IMTSS Summit), abychom představili průběh pilotní implementace systému Pozitivní podpory chování PBIS, který díky podpoře našich partnerů[1] zavádíme na třech českých školách v rámci projektu Škola pomáhá ohroženým dětem.

Velmi si vážíme příležitosti vystoupit v panelu s odborníky z USA, Austrálie a Hong Kongu (celá dubnová agenda je zde). Za Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) vystoupila naše kolegyně Anna Kubíčková, která se studijně a profesně věnuje systému PBIS od roku 2018 včetně výzkumných pobytů v USA a Kanadě.

 

S odborníky jsme se věnovali tomu, jak je implementaci a chování dětí i psychiku učitelů ovlivnila pandemie COVID-19, jak jsou rozdílné naše pilotní školy a různým způsobům implementace odvislým od podmínek a zdrojů škol i propojení PBIS s dalšími evidence-based přístupy podporujícími duševní zdraví a chování žáků.

Důležitým tématem bylo také navázání a udržení důvěry pedagogů a jejich vlastní motivace k implementaci PBIS. Vyčerpání pedagogů bylo reportováno ve všech zastoupených zemích, ale jsme moc rádi, že jsme za Českou republiku i za ČOSIV mohli sdílet naše snahy o podporu pedagogů nejen v implementaci principů první úrovně PBIS, ale také v dalších souvisejících oblastech včetně pomoci při řešení akutních situací a konzultaci žáků vyžadujících vyšší úrovně podpory. Těší nás, že tak může fungovat oboustranná důvěra a komunikace mezi námi a zapojenými školami. Zároveň, díky tomu, že se nesnažíme rigidně držet jednotlivých aktivit naplánovaných před rozšířením viru COVID-19, se nám daří rozšiřovat kompetence učitelů podporujících žáky s komplexnějšími potřebami a propojovat školy s externími spolupracovníky, čímž vytváříme prostor pro multidisciplinární spolupráci, jež bude významným faktorem úspěšnosti implementace třetí úrovně podpory PBIS.

 

[1] Projekt podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a hájení zájmů znevýhodněných skupin. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a posílení kapacit neziskových organizací. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..