Záznam z první české konference Pozitivní podpory chování PBIS

domů / blog / Záznam z první české konference Pozitivní podpory chování PBIS
Záznam z první české konference Pozitivní podpory chování PBIS

 

 

Záznam z první české konference Pozitivní podpory chování PBIS

 

26. května 2022 proběhla konference věnovaná implementaci Pozitivní podpory chování PBIS (Positive Behavior Interventions and Supports) na českých školách. 

Odborná vzdělávací akce představila ředitelům v českém prostředí nový pohled na zvládání náročného chování žáků.

Konference měla velký úspěch. Bylo to znát již v jejím průběhu a dokládá to zpětná vazba, kterou máme díky 75 vyplněným dotazníkům od účastníků.

Ke čtyřem základním školám, na kterých již rámec PBIS pilotujeme, brzy přibudou další. Zájem mají školy po celém Česku a nejen ty z vyloučených lokalit. 

Jedna z účastnic, která učí na ZŠ, by rámec Pozitivní podpory chování PBIS ráda zavedla ve své škole. Napsala nám: “Některé věci už děláme. Konference mě postrčila v tom, posunout tuto myšlenku směrem k vedení školy a dalším možným zájemcům ve škole. Budeme o tom diskutovat.”

Pedagog Daniel Pražák o konferenci PBIS  řekl, že na ní byl rád, potkal tu lidi, se kterými by rád spolupracoval a poznal metodu, kterou stojí za to prozkoumat. Během závěrečné diskuze se zajímal o „porodní bolesti„, které jsou běžné při zavádění PBIS na škole.

Zahájení konference

Konferenci zahájila Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková, zakladatelka pořádající České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV), která nyní působí na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

Přednášky expertek a akreditovaných kouček PBIS

Po Kláře Šimáčkové Laurenčíkové převzaly slovo speciální pedagožky a expertky, které se dlouhodobě věnují pomoci ohroženým dětem:

 • PhDr. Lenka Felcmanová, Ph.D., spoluzakladatelka ČOSIV
 • Mgr. Anna Kubíčková, koordinátorka projektu Škola pomáhá ohroženým dětem a pilotního zavádění PBIS na českých školách

Obě se intenzivně věnují vzdělávání dětí se speciálními  potřebami a náročným chováním. Obě také lektorují wellbeing žáků i učitelů a jsou akreditovanými koučkami PBIS.

Účastníkům představily základní principy fungování rámce Pozitivní podpory chování PBIS a ujistily je, že jde o moderní přístup postavený na datech, který je prověřený mnoha lety praxe po celém světě a má prokazatelné výsledky.

Přednášky zahraničních expertů

Následovala přednáška zahraničního experta Dr. Michaela Paala z univerzity v Oldenburgu v Německu, kde se specializuje na speciální pedagogiku a poruchy učení se zvláštním zřetelem na inkluzivní vzdělávání. Na konferenci představil kulturní adaptaci PBIS v evropském kontextu.

Druhým zahraničním expertem, který na konferenci promluvil, byl Dr. Steve Goodman, Ph.D. z USA, který je ředitelem Michigan’s Integrated Behaviour and Learning Support Initiative a v Praze přednášel o PBIS jako východisku v reakci na krizové období.

Účastníci pohled zahraničních expertů ocenili, byli rádi, že se s nimi podělili o své zkušenosti se zaváděním rámce PBIS na školách v Evropě a USA. Zahraniční zkušenosti s přístupem ke zvládání náročného chování žáků, který je v českém prostředí zatím nový, pro ně byly inspirující a motivující.

Zkušenosti z pilotní implementace PBIS v Česku

Poslední přednáška účastníky konference seznámila se zkušenostmi z pilotní implementace PBIS v Česku.

O zavádění rámce pozitivní podpory chování na několika zákládních školách mluvila Mgr. Anna Kubíčková společně s Ing. Annou Preclíkovou ze ZŠ Zeleneč.

Následovala otevřená diskuze. Účastníci se zajímali především o konkrétní nástroje, praktické tipy a příklady dobré praxe.

V dotazníku ke konferenci účastníci také uvedli

 • Je dobré vědět, jaký vliv má klima školy na úroveň vzdělávání.
 • Uvědomila jsem si, že žáci jsou ve škole skutečně z hlediska chování upozorňováni na to, co se jim v této oblasti nedaří.
 • Jde o malé kroky s velkým dopadem.
 • Nejlepší je, jak je to jednoduché a úžasné zároveň.
 • Nejvíce mě zaujalo, že se s chováním žáků DÁ NĚCO DĚLAT. 
 • Nejvíce mě zaujaly příklady konkrétních postupů. Přínos vidím v šíření povědomí o PBIS. 
 • Líbí se mi ucelenost a srozumitelnost systému PBIS.
 • Velmi oceňuji pohledy zahraničních expertů – jejich zkušenosti a strasti, v kontextu se snahami v českém prostředí.

Další odborné vzdělávací akce o Pozitivní podpoře chování na školách PBIS

 • Úterý 23. srpna 2022: Konference na téma Podpora vhodného chování PBIS na celé škole
 • Listopad 2022: Podpora ohrožených dětí specifickými intervencemi v konceptu PBIS
 • Prosinec 2022: Praktická implementace PBIS na základních školách

Napsali o PBIS

Lidovky.cz – 9.6. – Rozhovor s profesorkou Heather George: Pozitivní podpora chování? Integrovali jsme tak syrské uprchlíky v Turecku

31.5.2022, iDnes – Rozhovor se Stevem Goodmanem: Zlobivé děti potřebují zažít úspěch. Za své chování nemohou, říká Goodmanamerický expert na PBIS

Profesní život zasvětil vzdělávání. Zabývá se prací s dětmi, hlavně zlobivými. Vysvětluje, že jejich chování často pramení z frustrace. Americký expert Steve Goodman zavítal do Prahy přednášet pro Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání. Mluvil o své práci s metodou PBIS, s níž se snaží pomáhat kolektivům žáků a dělat školu přívětivější.

Steva Goodmana a Heather George můžete potkat 23.8. 2022 v Praze na odborném semináři, kde budou sdílet své zkušenosti s fungováním PBIS na školách v USA.

Během podzimu 2022 proškolíme nové kouče PBIS

Ve druhé polovině roku 2022 se rozrostou také řady akreditovaných koučů PBIS. Výběrové řízení proběhne 22. a 23. června 2022. Zatím jsou základním školám k dispozici tři akreditované koučky:

 • PhDr. Lenka Felcmanová, Ph.D.
 • Mgr. Anna Kubíčková
 • Mgr. Julie Janečková

Staňte se certifikovaným lektorem PBIS a  žádaným odborníkem a oporou pedagogických sborů pod kontinuálním odborným vedením expertů na PBIS.

První česká konference pozitivní podpory chování na školách PBIS
První česká konference pozitivní podpory chování na školách PBIS
První česká konference pozitivní podpory chování na školách PBIS

PBIS spadá pod projekt „Škola pomáhá ohroženým dětem“, který podporuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund ČR. Cílem je podpora občanské společnosti a zmocnění znevýhodněných skupin. Program je financován z Fondy EHP a Norska.

Je nám ctí, že nad První českou konferencí pozitivní podpory chování PBIS, která proběhla v rámci projektu „Škola pomáhá ohroženým dětem“ byla udělena záštita Hlavního města prahy předsedkyní Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, Ing. Marianou Čapkovou. Děkujeme za podporu!

 

Další tematicky navazující odborné vzdělávací akce následují
 • 23. srpna 2022: Podpora vhodného chování PBIS na celé škole
 • Listopad 2022: Podpora ohrožených dětí specifickými intervencemi v konceptu PBIS
 • Prosinec 2022: Praktická implementace PBIS na základních školách

Komu byla konference určena

První česká konference Pozitivní podpory chování PBIS (Positive Behavioral Interventions & Supports) je určena expertům v oblasti školství, ředitelům a učitelům základních škol, speciálním pedagogům, asistentům pedagoga, výchovným poradcům a všem, které zajímají inovativní přístupy ve vzdělávání a podpora duševního zdraví žáků a pedagogů.

Výchovná poradkyně Anna Preclíková o zavádění rámce Podpory pozitivního chování žáků na své škole řekla: “Každý žák předem přesně ví, jak se mají učitelé i spolužáci chovat k němu a on k nim. … Všem dětem říkáme, co po nich chceme. Přijatá jednotná pravidla se vztahují k bezpečí, odpovědnosti a vzájemné úctě, a to ve všech prostorách školy.

O systému PBIS se můžete více dozvědět ve videu hlavního řečníka:

Video se základním představením konceptu PBIS  od Steva Goodmana.

Pozvánka na konferenci ke stažení v PDF

Děkujeme za podporu

Projekt podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a zmocnění znevýhodněných skupin. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

„Je nám ctí, že byla prostřednictvím předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, Ing. Mariany Čapkové, udělena záštita Hlavního města prahy nad První českou konferencí Pozitivní podpory chování PBIS, která proběhne v rámci projektu Škola pomáhá ohroženým dětem. Děkujeme za podporu!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..