pro rodiče

domů / pro rodiče

Série infografik o náročném chování pro pedagogy, rodiče i odborníky

Série infografik o náročném chování pro pedagogy, rodiče i odborníky

Připravili jsme pro vás tři infografiky shrnující základní principy neurobiologie mozku a poznatky mezinárodně ověřených přístupů.

1. Infografika Proč se tak chová

Popisuje limity v chování týkající se a) naplňování potřeb a kvality prostředí, b) stresové reakce a momentálního stavu a c) aktuálních schopností a dovedností.

2. Infografika Co můžu udělat

Popisuje tři způsoby zklidnění rozrušeného jedince a jednoduchý postup možných kroků.

3. Infografika Jak se tomu vyhnout

Popisuje praktické rady a tipy, jak předcházet limitům v chování a podporovat wellbeing všech dětí a mladistvých.

Ke stažení

Náhledy

 

Záznam z webináře: STRACH Z VÁLKY – Jak ho snižovat i přijmout a nacházet klid

Záznam z webináře: STRACH Z VÁLKY – Jak ho snižovat i přijmout a nacházet klid

V souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině začal ČOSIV připravovat materiály a další aktivity, které mohou pomoci dětem, rodičům a učitelům zvládnout krizovou situaci.Dalším počinem je nabídka webináře, který ČOSIV připravil ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR.

Webinář s názvem: STRACH Z VÁLKY – Jak ho snižovat i přijmout a nacházet klid proběhl ZDARMA ve čtvrtek 10. 3. 2022 v čase 14:0016:00.

Co se ze záznamu webináře dozvíte?

  • Bojí se děti toho, co my?
  • Jaké mohou být vnější projevy strachu v chování dětí?
  • Kolik pozornosti tématu dát?
  • Jak mluvit o těžkých, nepříznivých tématech a jak poté pracovat se sebou?
  • Co nás vrací ke klidu?

KDE: Webinář můžete zhlédnout na tomto odkazu.

LEKTORKA:

Mgr. Kristýna Farkašová

    • Třetím rokem absolvuje odborný výcvik v oblasti podpory duševního zdraví dětí a pedagogů, který poskytuje ČOSIV ve spolupráci s Norským centrem Østbytunet;
    • je lektorka, terapeutka, krizová interventka;
    • pracuje s lidmi v krajních životních situacích i s těmi, co se touží dále rozvíjet;
    • absolvovala 5letý sebezkušenostní výcvik v systematickém přístupu k psychoterapii;
    • je certifikována např. v poradenství pro pozůstalé, v telefonické krizové intervenci či v práci s traumatizovanými klienty;
    • má bohatou praxi z oblasti sociální péče a služeb – přímá péče, zavádění standardů kvality, práce pro hospicové občanské sdružení Cesty domů;
    • přispívá na blog Laskavá všednost a s kolegou tvoří podcast Hovorna.

Infografiky: Seberegulace pro děti

Infografiky: Seberegulace pro děti

V souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině začal ČOSIV připravovat materiály a další aktivity, které mohou pomoci dětem, rodičům a učitelům zvládnout krizovou situaci.

Dalším ze vzniklých materiálů jsou infografiky na téma Seberegulace pro děti.

Tyto infografiky s tipy na seberegulaci jsme rozčlenily na 3 věkové kategorie:

  • 5-11 let;
  • 5-18 let;
  • 9-18 let.

Zároveň materiály přinášíme jak v češtině, tak v ukrajinštině.

Infografiky v češtině:

 

 

 

 

 

 

 

 

Infografiky v ukrajinštině:

Záznam webináře: Jak s dětmi mluvit o válce

Záznam webináře: Jak s dětmi mluvit o válce

Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání se v souvislosti s děním na Ukrajině rozhodla uspořádat webinář s názvem: Jak s dětmi mluvit o válce.

Webinář proběhl ZDARMA v pondělí 7. 3. 2022 na platformě ZOOM od 21:00 hodin.

Lektoři:

  • Táňa Mančíková
  • Michal Kniha

Webinář řeší:

  • Jak reagovat v nastalé situaci a jak s dětmi vést rozhovor?
  • Jaké zásady bychom měli dodržovat při krizové komunikaci s dětmi?

Zde je možné zhlédnout záznam webináře:

Nabízíme ZDARMA odbornou pomoc

Nabízíme ZDARMA odbornou pomoc

Dětské duševní zdraví je křehké a zejména nyní, v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině,
vyvstává řada situací, ve kterých si ani zkušení dospělí – rodiče i učitelé – nemusí vědět rady.

ČOSIV proto nabízí pomoc odborníků, kteří jsou připraveni ZDARMA poradit.

Můžete se na ně obrátit, pokud doma nebo ve škole řešíte některé z těchto témat:

  • jak s dětmi komunikovat válku;
  • jak pomoci dítěti zvládat stres a emoce, které v něm válka vyvolává;
  • jak přistoupit k řešení problémů, které mohou vznikat v třídních kolektivech mezi žáky ukrajinské, ruské i české národnosti.

Pokud máte zájem o bezplatnou konzultaci, napište nám na email intervence@cosiv.cz, kde uveďte tyto informace:

  • o jaký věk dětí se jedná;
  • zda jste ve vztahu učitel/vychovatel nebo rodič;
  • své telefonní číslo.

V návaznosti na zaslanou zprávu vám potvrdíme přijetí emailu, oslovíme odborníka a ten se vám do 24 hodin ozve zpět.
V případě, že nebudete právě na telefonu, pošleme vám SMS s nabídkou času propojení. Pokud se vám nepodaří s jedním z našich odborníků spojit do 24 hodin od vašeho prvotního emailu, prosíme, kontaktujte nás znovu.

Desatero nejen pro rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

Desatero nejen pro rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

Desatero je v grafické podobě ke zhlédnutí a stažení zde.

S omezením provozu škol a aktuálními mimořádnými opatřeními se rodiče opět mohou dostávat do různě obtížných situací souvisejících s výchovou a vzděláváním svých dětí, ale také do obtíží osobního, profesního, zdravotního či duševního charakteru.

Situace rodičů dětí se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) je pak specifická především ve zvýšené nutnosti podpory ze strany rodiny nejen při vzdělávání distančním způsobem a ošetření speciálních vzdělávacích potřeb, ale často také v řadě dalších běžných aktivit, které jejich vrstevníci zvládají bez podpory. Nikdy v tom ale nejsme sami a je řada míst, kam se můžeme obrátit o pomoc a podporu.

1. Komunikujte se školou

Požádejte o radu nebo se školou komunikujte, pokud jsou požadavky ze školy příliš zatěžující nebo pokud výuka distančním způsobem nefunguje. Můžete se obracet přímo na pedagogy Vašeho dítěte, na pracovní-ky školního poradenského pracoviště či na vedení školy. Rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami také na pracovníky školského poradenského zařízení (PPP či SPC), které jejich dítě navštěvuje. Poohlédnout se můžete také po doučování, které prezenčně i online nabízejí studenti pedagogických fakult a škol a nově i některé organizace poskytující zájmové vzdělávání.

2. Požádejte o podporu vzdělávání vašeho dítěte se SVP

Právní nárok dětí na poskytování přiznaných podpůrných opatření trvá i při vzdělávání distančním způsobem. Nečekejte, že škola podporu iniciuje sama, požádejte o ni proaktivně. Při jednání se školou se můžete odkázat na metodické doporučení MŠMT k výuce distančním způsobem, které téma podpory vzdělávání dětí s SVP také upravuje. Děti mají nárok na podporu asistentem pedagoga, využití služeb školního poradenského pracoviště, a to jak formou konzultací, tak formou pokračování péče speciálních pedagogů a školních psychologů, na přiznané pedagogické intervence, na zajištění informační i materiální podpory při vzdělávání, na zapůjčení školních kompenzačních a speciálních pomůcek a učebnic a dalších materiálů, které pomohou dětem při studiu z domova. Domluvte se s učitelem Vašeho dítěte na pravidelné formě komunikace a podpory, která bude vyhovovat Vám oběma i Vašemu dítěti. Nejste odborníci. Nestyďte se požádat profesionály o radu či pomoc. S pomocí pedagoga nastavte vzdělávací cíle a očekávané výstupy. Jejich plnění se školou komunikujte a pružně upravujte na míru Vašemu dítěti.

3. Stanovte si pravidelný režim, plán a organizaci vzdělávacích aktivit

Pravidelný režim pomůže Vám i Vašemu dítěti se v nastalé situaci lépe orientovat a plnit stanovený plán, vzdělávací cíle a výstupy. Zařaďte výuku každý všední den ve stanovený čas. Dítě bude vědět, že má stejně jako ve škole čas na práci a následně pak čas na odpočinek, zábavu a hru. Stanovte si plán výuky například na každý týden a ten pak v týdenním horizontu postupně plňte. Plňte se svým dítětem nastavený výukový plán, ale nepřetěžujte ho. Mějte očekávání odpovídající individuálnímu vzdělávacímu potenciálu dítěte. Dopřejte dítěti dostatek volného času, sociální kontakty s přáteli a volný víkend.

4. Reagujte na potřeby vašeho dítěte a nastavte bezpečné prostředí

Pro Vaše dítě je současná situace náročná. Pomozte mu zvládat stres. Mluvte s ním o aktuální situaci, naslouchejte, věnujte mu čas a pozornost a maximálně ho podporujte. Dbejte o dobré vztahy a klima. Domácí výuka Vám umožňuje pružně reagovat na celkové i aktuální potřeby dítěte. Vycházejte ze zájmu dítěte a jeho schopnosti se soustředit. Výuku prokládejte odpočinkem, relaxací a pohybem. Využít můžete také relaxační a manipulační pomůcky. Je-li dítě pod tlakem nebo ve stresu, nemůže se učit. Využívejte k učení hry a praktické domácí činnosti.

5. Využívejte technologie a dostupné online zdroje

Pomohou Vám také technologie a dostupné online zdroje. Na internetu je k dispozici řada rozcestníků (např. Na dálku) a webových stránek, kde lze sledovat výuková videa (např. ČT edu) využívat aplikace, stahovat vzdělávací materiály i pracovní listy. Někteří vydavatelé nabízejí aplikace, učebnice a pracovní listy ke stažení zdarma. Česká televize vysílá každý všední den od 9:00 na ČT 2 vzdělávací program UčíTelka.

6. Udržujte kvalitní sociální vztahy

Sociální vztahy se dají udržovat i na dálku prostřednictvím vzdálené komunikace. Komunikujte s rodinou a přáteli. Většina z nás je již z nouzových opatření unavená a k lepší náladě i inspiraci často pomůže sdílení, rozhovor, a tipy od Vašich blízkých. Co nejpestřejší sociální kontakty dopřejte i Vašemu dítěti, které je potřebuje stejně jako Vy a současné možnosti komunikace na dálku jsou i pro děti velmi pestré.

7. Poraďte se s ostatními rodiči

V obdobné situaci jako Vy se nyní nachází většina rodičů. Obraťte se na ně a poraďte se s nimi. Využijte svých osobních kontaktů nebo se obraťte na specializované spolky, rodičovské či pacientské organizace sdružující děti a rodiny s různými speciálními potřebami či specializované sociální služby. Na sociálních sítích také dobře fungují různé tematicky zaměřené diskuzní skupiny.

8. Poraďte se s odborníky

Ohledně speciálních vzdělávacích potřeb Vašeho dítěte Vám poradí Vaše školní poradenské pracoviště či školské poradenská zařízení nebo organizace, které se na podporu dětí se SVP a jejich rodin zaměřují. Pro děti s různými zdravotními hendikepy dobře fungují pacientské a rodičovské organizace, pro děti znevýhodněné životními podmínkami řada sociálních služeb, na vzdělávání žáků s potřebou jazykové podpory se specializuje společnost META, na podporu žáků mimořádně intelektově nadaných například Qiido či Mensa. S Vašimi dotazy se můžete obracet také na poradnu České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání prostřednictvím mailu info@cosiv.cz.

9. Nebojte se požádat o psychologickou pomoc a sociální služby

Bezplatnou psychologická pomoc pro všechny rodiče řešící obtížné situace v důsledku koronakrize nabízí Národní pedagogický institut ČR na svém novém portálu na podporu společného vzdělávání Zapojme všechny. Prostřednictvím online formuláře popište svůj problém a do 24 hodin se s Vámi spojí terapeuti s dlouhodobou praxí. Pro konzultaci svých problémů můžete využít také osvěd-čené nonstop linky důvěry např. LINKU PRVNÍ PSYCHICKÉ POMOCI (116 123)LINKU PRO RODINUA ŠKOLU (116 000) či LINKA BÍLÉHO KRUHU BEZPEČÍ (116 006). Je-li pro Vás samotná nonstop péče o dítě příliš zatěžující, využijte dostupných sociálních služeb (osobní asistence, respitní péče, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi apod.) případně výše uvedené psychologické poradenství. Kontakty na služby ve Vašem okolí najdete například v online katalogu projektu MPSV právo na dětství. Požádat o pomoc můžete také dobrovolníky (skauty, studenty, apod.).

10. Vyřiďte si ošetřovné

Rodiče dětí do deseti let věku a rodiče dětí se zdravotním znevýhodněním pobírajících příspěvek na péči bez věkového omezení mají po celou dobu uzavření škol, pokud z důvodu péče o dítě nepracují, nárok na ošetřovné ve výši 70 % vyměřovacího základu. Toto právo se vztahuje na zaměstnance i dohodáře (DPP, DPČ). Na ošetřovné budou mít nárok i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Na začátku listopadu bude zveřejněna výzva, na základě které bude možné požádat o tuto dotaci zpětně.